środa, 16 listopada 2016

Książka "Wilki" Adama Wajraka

Nie miałam w planach pisać tutaj o książkach, ale lektura "Wilków" Adama Wajraka zrobiła na mnie ogromne wrażenie i chciałabym ją gorąco polecić wszystkim miłośnikom zwierząt (i nie tylko).

Książkę przeczytałam z zapartym tchem w kilka godzin i dosłownie nie mogłam się od niej oderwać. "Wilki" to zgodnie z zapowiedzią na okładce porywający opis niezwykłej przygody autora. Dzięki barwnemu, ale jednocześnie przystępnemu językowi historia trafi do każdego czytelnika.
Chociaż w centrum uwagi znajdują się tytułowe wilki, poznajemy życie wszystkich mieszkańców Puszczy Białowieskiej oraz kulisy badań dzikiej przyrody w latach 90. W to wszystko zgrabnie wpleciona została historia ustawodawstwa regulującego stosunki między człowiekiem i wilkami w Europie. Okazuje się, że w tej kwestii na tle innych krajów wypadamy naprawdę dobrze, a obecnie wilki objęte są całkowitą ochroną.

Niestety jest to opowieść także o tym, jak okrutnie ludzie traktowali i nadal traktują wilki. Historia wojny wytoczonej wilkom jest pełna nienawiści i niebywałej brutalności podsycanej wyobraźnią, a nie faktami. Autor stara się obalić zakorzenione w kulturze mity o krwiożerczym drapieżniku, pokazując piękno i mądrość wilków. Wyjaśnia także zasady funkcjonowania watahy i ustalania hierarchii.

Lata prześladowań sprawiły, że ludzie wzbudzają w wilkach ogromny strach i trudno spotkać je w ich naturalnym środowisku. Ja jednak mam wielką nadzieję, że kiedyś uda mi się stanąć z wilkiem twarzą w twarz i doświadczyć tego, co opisuje autor.