wtorek, 11 kwietnia 2017

Krótko o kagańcu fizjologicznym Chopo

Nie będzie to typowa recenzja, bo przede wszystkim chciałam podzielić się krótkim filmem. Jednak jako że jednym z bohaterów filmu jest właśnie kaganiec, to napiszę też co nieco o naszych wrażeniach.
Kuky nie jest agresywny ani wobec ludzi ani tym bardziej psów, za to jest okrutnie żarłoczny i póki co w tej kwestii nie udało nam się zapanować nad instynktem. Niestety wciąż w wielu pięknych miejscach mieszkańcy i turyści zostawiają po sobie tony śmieci, mniej lub bardziej jadalnych. Co gorsza często są to kości poddane obróbce termicznej czyt. niebezpieczne. Żeby zabezpieczyć się przed możliwymi nieprzyjemnymi konsekwencjami takiej uczty, postanowiliśmy sprawić Ku kaganiec, w którym będzie mógł swobodnie biegać, sapać i pić wodę. Oczywiście z powodzeniem wykorzystujemy go także w innych sytuacjach typu podróż komunikacją miejską.
Poszukując kagańca fizjologicznego natrafimy na produkty dwóch producentów tj. Chopo oraz Baskerville. Kagańce te różni bardzo wiele, a przede wszystkim kształt. Chopo oferuje bardziej zróżnicowane formy, Baskerville wygląda moim zdaniem zgrabniej, ale szukając odpowiedniego modelu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar. Fizjolog musi być za duży (w granicach rozsądku), nie wygląda to może najładniej, ale chodzi tu o komfort psa i musimy się przyzwyczaić do efektu wizualnego. Wybór odpowiedniego rozmiaru bez przymiarki nie jest prosty, nam się udało dzięki poniższemu rysunkowi:
źródło: hanama.pl
Kaganiec co do zasady powinien być o 1-2 cm dłuższy niż kufa psa i wystarczająco szeroki, żeby zmieścić pysk i wysoki na tyle. Długość pyska Ku od nosa do załamania czaszki to 7 cm z hakiem, a szerokość w najszerszej części to 7,5 cm. Przejrzeliśmy wszystkie dostępne modele i zdecydowaliśmy się na kaganiec Chopo w wersji pudel/jamnik pies. Nie jest idealny - mógłby być ciut krótszy, ale krótszy model byłby za wąski, więc koniec końców myślę, że był to najlepszy z możliwych wyborów. Nasze założenia zostały spełnione - Kuku może w kagańcu swobodnie oddychać, rozdziawiać paszczę i pić wodę. A jak Ku się w nim czuję? Sami zobaczcie.