czwartek, 6 lipca 2017

Top 4: psie przysmaki

Przysmaki to niezbędne wyposażenie każdego psiarza, w końcu dobra nagroda to podstawa do nauki. Kuky należy do tych psów, które dla jedzenia są gotowe zrobić wszystko. Czasami, nim pojawi się komenda, z pełnym zaangażowaniem zaczyna demonstrować wszystkie umiejętności w nadziei na szybką przekąskę. Ostatnio co prawda staram się częściowo zastępować typowe smaczki podstawową karmą, jednak prawdziwe przysmaki dalej nam towarzyszą. Poniżej przedstawiamy te, które lubimy najbardziej ze względu na skład, cenę i rozmiar/możliwość porcjowania.

Paluszki Alpha Spirit

W ofercie firmy znajdziemy paluszki z kaczki, jagnięciny, wołowiny, ryby, kurczaka, wątroby oraz z dodatkiem sera i jogurtu. Paluszki można kupować w blistrach po 4 lub 16 sztuk (10 gram każda). Średnia cena to 6,50 zł za 100 gram produktu. Zgodnie z zapowiedzią producenta, paluszki są lekko wilgotne, dzięki czemu łatwo dają się dzielić i bardzo to sobie cenię. Mogą się przy tym delikatnie kruszyć, ale generalnie jest w porządku.

Paluszki składają się w 85% z mięsa, w różnych proporcjach w zależności od typu, oraz 15% kiełków roślin strączkowych. Wyjątek stanowią paluszki z serem i jogurtem, w których jest 75% mięsa, 5% sera, 5% jogurtu i znowu 15% kiełków.
Chociaż paluszki mają w swoim składzie kilka źródeł białka, w tym mięso kurczaka, są hipoalergiczne podobnie jak pozostałe produkty Alpha Spirit. Wszystko to dzięki zastosowaniu specjalnej technologii Tenderize, która trawi białka czyniąc je łatwo przyswajalnymi.

Woolf Snacks

Tutaj mogłabym chyba wypisać wszystkie mięsne smaczki Woolf, chociaż sami nie sprawdziliśmy wszystkich opcji. Co prawda cena tych przysmaków nie jest już zachwycająca, ale dość często udaje mi się upolować okazję i wówczas robię większe zapasy. Smaczki stabdardowo sprzedawane są w 100-gramowych opakowaniach a cena standardowa to średnio 10 zł, ale przy dobrych wiatrach spada do 6-8 zł. Jeśli chodzi o typowo mięsne i najprostsze smaczki to mamy do wyboru kosteczki, filety, paski i kanapki (mięso przykryte z dwóch stron płatami ryby, chyba zawsze jest to dorsz). Poza tym są jeszcze serduszka, kosteczki, sushi itp., ale my stawiamy na prostotę.

Przysmaki mają banalnie prosty skład: od 90 do 97% mięsa plus gliceryna, skrobia i minerały. W przypadku kosteczek, pasków i filetów mamy zawsze jedno źródło białka, a w kanapkach dwa.
My najczęściej wybieramy paski i kosteczki. Te pierwsze, dzięki delikatnym wcięciom, łatwo dają się porcjować. Drugie mogłyby być odrobinkę mniejsze, ale też się dobrze sprawdzają, a w razie potrzeby bez większych problemów da się je dzielić na pół. Moim niekwestionowanym faworytem jest jagnięcina (ze względu na przepiękny zapach!), Kuky natomiast preferuje łososia, bo ogólnie jest wielkim fanem ryb.

Bosch Fruitees Single Protein

Niedawno na rynku pojawiła się nowa wersja tych przysmaków. Dotychczas wszystkie bazowały na mięsie drobiowym, co dyskwalifikowało je z menu wielu psiaków. Teraz mamy do wyboru także opcje z bażantem i figami oraz sarną i żurawiną. Dobra wiadomość dla alergików jest taka, że przysmaki te zawierają tylko jedno źródło białka. Przysmaki są wilgotne, ale nie lepią się. Jako jedne z nielicznych (a może nawet jedyne) mają idealny rozmiar jak na nasze potrzeby i nie musimy z nimi nic dodatkowo kombinować.
Skład przysmaków prezentuje się następująco: świeży bażant/sarna (min. 20%), skrobia ziemniaczana, ziemniak (odwodniony), białko ziemniaczane, groszek (odwodniony), figi /żurawina (odwodnione, min 4%), białko grochu, wątroba (odwodniona), żelatyna, włókna celulozowe, chlorek sodu, fosforan dwuwapniowy.
Smaczki sprzedawane są w kubkach 200-gramowych z wygodnym zamknięciem i uroczą grafiką. Średnia cena to 5,50 zł za 100 gram produktu. Gwiazdki mogłyby mieć trochę więcej mięsa w składzie, ale biorąc pod uwagę cenę, jakość i rozmiar smaczków, chyba nie mamy na co narzekać.

Calibra Joy Beef Stick

Kolejna, choć względna już, nowość na rynku. Niedawno pojawiła się cała seria, która oferuje produkty podobne do opisanych wyżej smaczków Woolf, acz wybór jest nieco mniejszy, a opakowania mają zwykle tylko 80 gram. Kabanosy wołowe wyjątkowo są pakowane po 100 gram i kosztują średnio 6,60 zł. Kabanosy wyglądają i pachną naprawdę smakowicie. Są mięciutkie i wilgotne w środku, dzięki czemu można je łatwo rozrywać na mniejsze porcje.
Chociaż według informacji na stronach różnych sklepów internetowych kabanosy składają się w 100% z mięsa wołowego, to na opakowaniu wymienione są mięso wołowe, gliceryna, mączka ryżowa i sorbitol. Niestety, nie podano dokładnych proporcji, ale strzelam, że mięso stanowi minimum 90%.