poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Podróże z psem: Dawna Kopalnia Babina

Nie skorzystaliśmy z długiego weekendu, bo za chwilę zaczynamy poważny urlop. Byliśmy jednak z wizytą u rodziców B. w Zielonej Górze i przy tej okazji zrobiliśmy sobie krótką wycieczkę do Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa przy niemieckiej granicy, gdzie przeszliśmy się ścieżką geoturystyczną "Dawna Kopalnia Babina".
Ścieżka, jak nazwa wskazuje, przebiega przez teren byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i iłów ceramicznych Babina, która działała tutaj w latach 1920-1973. Teren jest fragmentem transgranicznego polsko-niemieckiego Geoparku Łuk Mużakowa. Trasę o długości około 5 kilometrów można pokonać pieszo lub na rowerze, wybierając jedno z trzech wejść - w Nowych Czaplach, w Łęknicy lub gdzieś mniej więcej po środku ścieżki. Przy każdym wejściu znajduje się parking, można więc spokojnie podjechać samochodem.
Trasa przebiega między stawami, które powstały przez zalanie zapadniętych zbiorników kopalnianych. Woda jest zabarwiona związkami kwasów i metali, dzięki czemu przy odpowiednim oświetleniu mieni się różnymi kolorami - od brązu, przez żółć, zieleń czy turkus, po granaty. Woda jest krystalicznie czysta, jednak ma niskie pH, więc nie nadaje się do kąpieli, a świadczą o tym wystające z wody kikuty drzew zniszczonych przez kwaśne środowisko. Wszystko to składa się na fascynujący krajobraz niczym z innej planety.
W 2014 roku otwarto wieżę widokową o wysokości 30 metrów. Z górnego tarasu można obserwować zbiornik pokopalniany Afryka - kształtem przypomina kontynent afrykański. Poza tym widać ciągnące się w dal Bory Dolnośląskie, a także Góry Łużyckie, Góry Izerskie oraz Karkonosze (przy dobrej widoczności).
Cały teren jest dobrze zagospodarowany, w kluczowych miejscach przygotowano punkty widokowo-postojowe, w których czekają na nas ławki, stoliki i tablice informacyjne. Trochę brakuje pozostałości infrastruktury kopalnianej, którą uwzględniono na mapie ścieżki i przydałaby się toaleta na trasie, mimo wszystko zdecydowanie polecamy. Także dlatego, że jest to dość ciche i chyba jeszcze nieznane miejsce.
Więcej informacji o trasie i okolicach znajdziecie w  folderze informacyjnym.