sobota, 16 grudnia 2017

Kasza gryczana: złoto w kuchni

Większości kasza gryczana kojarzy się z brązowym ziarnem o wyrazistym i intensywnym smaku, który nie każdemu przypadnie do gustu. Nic dziwnego, bo na półkach sklepowych dominuje palona kasza gryczana. Na szczęście jej biała siostra powoli zdobywa coraz większą popularność. I bardzo dobrze, bo niepalona kasza gryczana to nie przesadzając cud, ma delikatny smak, a do tego można ją wykorzystać na milion sposobów.
Niepaloną kaszę poznałam już jakiś czas temu, ale dopiero niedawno odkryłam jak wiele ma zastosowań i jak bardzo może ułatwić moje bezglutenowe gotowanie. Ale do rzeczy, jak można wykorzystać grykę?

Po prostu kasza

Kasza gryczana, jak każda inna kasza, może stanowić najzwyczajniejszy dodatek do dania głównego i do zupy. Może stanowić bazę zapiekanek czy sałatek. Może być nadzieniem do gołąbków, pierogów czy krokietów. Wreszcie można z niej robić kotlety oraz kaszotto.

Na słodko: gryczanka

Nie tylko kaszę gryczaną można jeść na słodko, ale taka forma jest chyba jednak mało popularna w Polsce, więc pozwalam sobie wyodrębnić taki punkt. Trochę niżej też będzie o słodyczach, ale tutaj myślę o gryczanej wersji owsianki czyli przepysznym, zdrowym i pożywnym śniadaniu.

Koktajle

To też pozornie nic szczególnego, bo każdą kaszę można wrzuć do koktajlu, jednak chyba tylko kaszę gryczaną można wykorzystać na surowo, bo nie jest zbożem, a owocem gryki. Dlatego kaszę wystarczy namoczyć przez noc i rano zblendować z ulubionymi składnikami. Dzięki temu możemy zaoszczędzić z rana trochę czasu i przedłużyć spacer.

Chleb

Prawdziwa petarda. Najprostszy chleb jaki można sobie wyobrazić. Do wersji podstawowej wystarczą kasza, woda i odrobiona soli. Przygotowania trzeba co prawda zacząć około 40 godzin przed wypiekiem, bo kasza musi się moczyć dwie noce, ale warto. Chleb jest pyszny, sycący i, co dla nie najważniejsze, można go kroić bardzo cienko. Ideał!

Naleśniki

Są jeszcze prostsze niż chleb. Kaszę wystarczy namoczyć około 24 godziny i zblendować z odpowiednią ilością wody. Nie potrzeba jajek ani dodatku mąki, pełen minimalizm, nic się nie rozpada, a w gębie niebo!

Ciasto/babeczki

Wszelkie wypieki gryczane będą bazować na tej samej idei tj. namoczona kasza + woda. Do ciasta można poza tym dodać daktyle, banany i co tylko dusza zapragnie.

A na koniec kilka przepisów na gryczane pyszności: Jeśli znacie jeszcze inne sposoby na grykę, to koniecznie dajcie znać!