środa, 11 kwietnia 2018

Jak nauczyć psa...

Temat, który cieszy się nieprzerwanie sporym zainteresowaniem zarówno wśród świeżaków, jak i starych wyjadaczy. Szkolenie przynosi rozmaite korzyści: pomaga wzmocnić relacje między psem i właścicielem, jest sposobem na walkę z różnymi problemami, pozwala psu spożytkować energię, bywa przydatne w codziennych sytuacjach, a wreszcie może być dobrą zabawą dla obydwu stron. Dzięki znajomości i porządnemu przepracowaniu kilku podstawowych komend można bez większych obaw zabierać ze sobą psa w różne miejsca i pozwolić mu na więcej swobody w odkrywaniu świata.

Po sieci krąży wiele filmów o kuszących tytułach, w których psy potrafią zrobić dosłownie wszystko na jedno skinienie właściciela. Wygląda ekstra, ale nie oszukujmy się, to wszystko zostało okupione ciężkimi godzinami ćwiczeń. Co więcej powodzenie całego przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od nas, ludzi. Dlatego nim weźmiecie się do roboty, uzbrójcie się w nieskończone zapasy cierpliwości i spokoju oraz cały arsenał pomysłów na utrzymanie uwagi psa, bo będziecie ich potrzebować! Pomóc może Wam kliker =, o którym pewnie już słyszeliście, a jeśli nie, to zajrzyjcie tutaj. Nie jest to jednak mus, nam idzie dobrze i bez niego.
Pamiętajcie też, że każdy pies jest inny i nie ma uniwersalnej metody na naukę poszczególnych elementów. Czasami rzeczy, które wydają się proste, przychodzą psu trudno, a inne, bardziej skomplikowane, łapie w mig. Jeśli coś nie idzie, to odpuście i spróbujcie w inny dzień albo w inny sposób. Nic na siłę!

Głównym celem tego wpisu było zebranie filmów instruktażowych w jednym miejscu, więc do rzeczy:

Na początek standard:
I dalej trochę ciekawiej:
Jeśli macie ochotę na więcej lub szukacie inspiracji, przejrzyjcie kanały autorów powyższych filmów, znajdziecie tam sporo różnych rzeczy. Dodatkowo wrzucam linki do kilku bogatszych zbiorów filmowych: